گردو

گردو

گردو با نام علمی Juglans و از خانواده راش سانان می باشد.گردو درختی یک  پایه دارای برگ های مرکب از برگچه های  فرد و بزرگ تشکیل گردیده است.

آب هوا:

درخت گردو به گرما و سرمای بیش از حد حساس می باشد.د گردو می تواند سرمای ۱۱- درجه سانتی گراد  را بدون خسارت جدی تحمل کند،اما پس از شروع رشد، سرمای ۲- تا۳- درجه سانتی گراد موجب از بین رفتن برگ ها، شاخه ها وگل ها شده و در نتیجه کاهش عملکرد را خواهیم داشت.

خاک:

بعد از حفر چاله خاک آن را از انواع کودهای شیمیایی و حیوانی غنی نمود.

 آبیاری:

آبیاری در مناطق کم باران برای درختان گردو ضروری می باشد.در اثر بی آبی کاهش عملکرد، کاهش کیفیت میوه در پی خواهد داشت.و آبیاری بیش از حد نیز باعث کندی رشد و بیماری طوقه و ریشه می گردد. میزان آبیاری به مالچ ، سیستم مدیریت خاک،نوع خاک، سن درخت، تعداد درخت و مقدار بارندگی بستگی دارد.

کود دهی و تغذیه
ازت:

کمبود ازت در گردو به صورت کم رنگ شدن شاخ و برگ، کوچک شدن برگ ها، کاهش رشد شاخه کاهش عملکرد و تشکیل میوه های کوچک با مغز کم می باشد

فسفر:

سوپر فسفات  در زمستان در  درختان جوان موجب افزایش کیفیت میوه ها می گردد اما در درختان بالغ عکس العمل کندی در این مورد دارد.

پتاسیم:

با استفاده از مصرف سولفات پتاسیم علائم کمبود ازت که شامل کم رنگ شدن برگ ها و سپس حاشیه آن ها به طرف بالا برگشته و پیچ خورده و قسمت زیر برگ خاکستری رنگ می شود.

روی:

تاخیر در باز شدن جوانه و زرد و کوچک شدن برگ ها در صورت کمبود شدید انتهای شاخه نیز خشک می شود که در اوایل فصل قابل مشاهده است.محلول پاشی سولفات روی به مقدار نیم کیلو در ۴۰۰ لیتر آب بر روی شاخ برگ می باشد.

بور:

علائم کمبود آن به صورت تغییر شکل برگ، کوتاه شدن میان گره‌ها وزرد و خشک شدن نوک شاخه‌ها است استفاده از بوراکس از طریق خاک هر دو یا سه سال روش مناسب جلوگیری از کمبود است.

منگنز:

با محلول پاشی سولفات منگنز روی برگ ها می توان کمبود منگنز را که در اوایل بهار و یا اواسط تابستان لکه های زرد رنگ در بین رگبرگ ها ایجاد شده که بعدا به حاشیه ها  گسترش می یابد.

آهن:

کمبود آهن در اوایل فصل رشد بین رگبرگ ها به رنگ زرد و در حالت پیشرفته سفید که کمبود آهن در  برگ های انتهای ظاهر می شود.

مس:

کمبود مس به صورت لکه های مرده، زردی و ریزش زود هنگام برگ ها دیده می شود.محلول پاشی بردو در اواخر بهار یا اوایل تابستان می توان انجام داد.

منیزیم:

برای جبران کمبود منیزیم می توان محلول پاشی با سولفات منیزیم انجام داد.در کل استفاده از ازت، فسفر و پتاسیم به میزان ۶۰ کیلوگرم در هکتار موجب تولید حداکثر گردو خواهد شد.

ازجمله کودهایی که در شرکت سازه های یاد نگار (سینکو) تولید می شوند و می توان برای  گردو مورد استفاده قرار داد.

استات پتاسیم، استات روی،استات منیزیم، سولفات روی،سولفات منیزیم،  اوره فسفات،سولفات پتاسیم،سولفات مس، استات مس،اسید هیومیک،کود آلی روی نیتروژنه گرانوله، کود کامل آلی و  با توجه به این که دارای ریز مغذی می باشد کود کامل NPK می باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *