Chemical fertilisers

کود سولفات روی

 

اهمیت عنصر روی

عنصر روی برای فعالیت های آنزیمی ، تولید هرمونهای رشد، تلقیح و باروری و همچنین شکل گیری میوه لازم وضروری می باشد.کمبود روی در گیاه می تواند فرآیندهای زیستی ، متابولیکی، فیزیولوژیکی ، تشکیل مولکول های زیستی، حیاتی نظیر قندها، پروتئین و فتوسنتز را مختل و منجر به ریزش برگ، تاخیر در باز شدن به موقع برگها و گلها، ریزش میوه ها و محدودیت رشد شود و نتیجه موارد فوق، تضعیف شدن گیاه، به خطر افتادن رشد و عدم حاصلخیزی گیاه خواهد بود.این عنصر باعث فعال کردن بیش از ۳۰۰ نوع آنزیم می گردد و در ساختار مکانیزم های حفاظتی ایفاد نقش می نماید.

کود حاوی روی به دو شکل خشک (ZnSo4H2o) شامل۳۴ درصد روی و آبدار (ZnSo4 7H2o) حاوی ۲۴ درصد روی مشاهده می گردد.

کمبود روی در کشاورزی

بیش از نیمی از زمین های کشاورزی دارای کمبود روی می باشند. و باعث کاهش ۵۰ درصدی عملکرد می گردد.

دلایل اصلی کمبود روی در خاک های کشاورزی :

۱-بالا خاک phآهکی بودن

۲- مصرف فراوان و بیش از نیاز کودهای فسفاته

۳- وجود غلظتهای بالای بی کربنات در آب آبیاری

۴-عدم استفاده صحیح از کود روی یا سولفات روی

اهمیت عنصر روی در گیاهان

.

سولفات روی به این دلیل برای تهیه کود مغذی روی استفاده می شود که در آب قابل حل است و می تواند به طور مؤثری میزان PH خاک را تنظیم کند. این عامل موجب می شود میزان روی قابل دسترس برای گیاه، افزایش یابد. توجه به این نکته ضروری است که خاک هایی که دچار کمبود عنصر روی هستند با استفاده از کود سولفات روی، قابل اصلاح می باشند؛ طبیعی است اگر محصولات کشاورزی نظیر ذرت، گندم، جو، مرکبات و … در این زمین ها کاشته شوند، رشد آن ها متأثر از حضور روی در خاک خواهد بود

: زمان و مقدار مصرف کود سولفات روی

این کود را به صورت محلول پاشی ، چالکود و نواری قابل استفاده می باشد . محلول پاشی کود به صورت ۵ در ۱۰۰۰ اگر به همراه اوره و اسید بوریک در پاییز و اویل بهار قبل از باز شدن شکوفه ها انجام شود در شکل گیری و افزایش میوه دهی بسیار موثر است.

نحوه استفاده از سولفات روی

درختان: از این کود می توان برای کود دهی درختان در قسمت میانی سایه انداز درخت به همراه کود حیوانی و گوگرد استفاده کرد. میزان مصرف کود در هر درخت بارور حدود ۳۰۰ تا ۲۰۰۰ گرم می باشد.

نباتات زراعی : کود به میزان ۶۰ تا ۸۰ کیلوگرم در هکتار در زیر خاک مورد استفاده قرار می گیرد. این کود باید هنگام تهیه بستر بذر نباتات به همراه سایر کودهای زمستانه مصرف شود.

روش محلول پاشی :روش محلول پاشی این کود به نسبت ۳ تا ۵ در هزار در درختان میوه و به نسبت ۳ تا ۴ در هزار در محصولات زراعی می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *