کودهای مایع

  • دلایل استفاده و تاثیرات کمبود عناصر بر گیاهان

کودهای مایع (Liquid Fertilizers)  اغلب حاوی ازت، فسفر، پتاسیم، منیزیم و عناصر ریز مغذی مانند آهن، روی و منگنز و همچنین اسیدهای آمینه، اسید فولویک و اسید هیومیک می‌باشند. از تاثیرات کمبود برخی عناصر معدنی موجود در کودهای مایع می­‌توان به زرد شدن نوک برگ‌ها، تغییر رنگ برگ‌های پایینی،نوک و حاشیه سوختگی در برگ گیاهان، رشد ناقص و تغییر رنگ سبز روشن متمایل به زرد و رنگ زرد روشن در برگ های جوان اشاره کرد.

  • کاربرد و موارد مصرف کودهای مایع

استفاده از کود مایع، علاوه بر کود شیمیایی، موجب بهبود حاصخیزی خاک و افزایش ظرفیت تولید محصولات کشاورزی می شود. طریقه مصرف این کودها به صورت محلول پاشی است و بنابراین می‌توان از آن­ها در باغ­‌ها، مزارع و گلخانه‌ها استفاده کرد. این کودها قابلیت استفاده برای درختان میوه از جمله مرکبات، گیاهان آپارتمانی و زینتی، محصولات کشاورزی و باغداری را دارند.

کودهای مایع برای انواع گیاهان از درختان تنومند تا گل‌­های ظریف و زینتی مناسب هستند و با توجه به سرعت و سهولت جذب مواد غذایی از طریق محلول پاشی، روش بسیار مناسبی است. این روش به ویژه برای درختانی که ریشه‌های بسیار عمیقی دارند و رساندن مقادیر کم مواد ریز مغذی از طریق خاک با راندمان خیلی پایینی همراه خواهد بود، بهتر است. این ویژگی به‌عنوان یک مزیت محسوب می‌شود؛ زیرا به کشاورز اجازه می‌دهد که از موادی استفاده کند که دقیقاً برای آن بازه زمانی لازم هستند.

کودهای مایع هم از طریق خاک و هم برگ گیاهان قابل جذب هستند و قابل استفاده برای مرکبات و درختان میوه، گیاهان آپارتمانی و زینتی، کلیه­‌ی محصولات کشاورزی و باغداری هستند. قابلیت استفاده آن­ها به صورت محلول پاشی بر روی برگ‌ها موجب قابلیت جذب سریعتر با بازدهی بالاتری خواهد شد. در صورت استفاده از کودهای مایع نسبت عناصر غذایی به طور دقیق‌تری در اختیار گیاه قرار می‌گیرد و بنابراین می‌­توان میزان و زمان مصرف کود مورد نظر برای هر گیاه را محاسبه کرد. از این طریق امکان ایجاد سمیت و هر گونه کمبود تغذیه ای در رشد گیاهان پیشگیری می‌شود. این کودها در مقایسه با کودهای جامد کمتر موجب آلودگی محیط زیست می­‌شوند. این کودها اغلب دارای اسیدهای آمینه هستند و از این رو باعث افزایش عملکرد و راندمان بالای محصول و افزایش مقاومت در مقابل تنش­‌های کم آبی و حرارتی می‌شود.  کودهای مایع را می­‌توان به عنوان بستر کشت مناسب برای مصارف مختلف ازجمله کشت‌های گلخانه‌ای، فضای سبز، باغبانی، صیفی کاری، زراعت، گل‌کاری و چمن‌کاری  استفاده کرد.

از جمله کودهای مایع شرکت سازه‌های یادنگار (سینکو) می‌توان به گوگرد مایع، اسید هیومیک، کود کلسیم مایع، فروت ست، کود مایع ۲۰-۲۰-۲۰ و کود مایع ۸-۸-۸ اشاره کرد.

  • توضیحات فنی

کود مایع  مهمترین عناصر مورد نیاز گیاه را تامین می­‌کند. این کودها علاوه بر دارا بودن عناصر غذایی پر مصرف حاوی ریز مغذی‌های ضروری از جمله آهن، روی و منگنز هستند ، به طوری که این عناصر به صورت کمپلکس قابل جذب از طریق ریشه، برگ و همراه با مواد آلی توسط گیاه جذب می­‌شوند. یکی دیگر از اثرات کودهای مایع، شادابی گیاه و افزایش کمی و کیفی محصولات کشاورزی است و همچنین این کود­ها به افزایش حاصلخیزی خاک کمک می‌کنند.

از دیگرمزایای کودهای مایع می توان گفت که این کودها به اندازه کافی عناصر غذایی را به سیستم ریشه گیاه و یا برگ می‌رسانند و از این رو یکی از بهترین روش­های تغذیه ای برای رشد گیاهان محصوب می­‌شوند.

  • دستورالعمل مصرف کود مایع

از آن جایی که کود‌های مایع بسیار غلیظ هستند، باید دقت شود که قبل از مصرف با توجه به دستورالعمل موجود بر روی هر یک از نمونه ها آن ها را رقیق نمود. به طور کلی برای آماده سازی محلول کود لازم است که مقدارمشخصی از کود را با حجم مشخصی از آب مخلوط کرد تا بتوان از آن محلول برای گیاه استفاده کرد. این کودها را می‌توان در سیستم آبیاری قطره‌ای،  محلول پاشی برگ ها و یا ترکیب با خاک استفاده نمود.

  • تجزیه تضمین شده
  • سایر خصوصیات کودهای مایع