Chemical fertilisers

کود

انواع کود ها

کود با منشا  طبیعی یا مصنوعی شامل موادی  (به غیر از مواد آهک) است که برای خاک و یا برای بافت گیاهان به منظور تهیه یک یا چند ماده مغذی گیاه ضروری برای رشد استفاده می شود.برای آنکه خاک از لحاظ مواد غذایی متعدد دچار کمبود نباشد استفاده از کود بسیار مفید خواهد بود. گونه‌های مختلفی از کود با پایه طبیعی و تولید شده به روش صنعتی وجود دارد

برای گیاهان منابع کود زیادی وجود دارد ، هم از نظر تولید طبیعی و هم از نظر صنعتی.

در اواخر قرن بیستم ، با افزایش استفاده از کودهای ازت (افزایش ۸۰۰ درصدی بین ۱۹۶۱ تا ۲۰۱۹) یکی از مؤلفه های مهم افزایش بهره وری سیستم های غذایی معمولی (بیش از ۳۰٪ سرانه) بوده است .با توجه به IPCC ویژه گزارش تغییرات آب و هوا و زمین ، این اقدامات دلیل اصلی گرمایش جهانی است.

تاریخچه

مدیریت باروری خاک هزاران سال است که مورد توجه کشاورزان است. مصریان ، رومی ها ، بابلی ها و آلمانی های اولیه با استفاده از مواد معدنی و یا کود برای تقویت بهره وری مزارع خود ثبت شده اند.

علم مدرن تغذیه گیاهان در قرن نوزدهم و کار شیمیدان آلمانی جاستوس فون لیبیگ از جمله دیگران آغاز شد. جان بنت لوزز ، کارآفرین انگلیسی ، در سال ۱۸۳۷ شروع به آزمایش اثرات کودهای مختلف روی گیاهانی که در گلدانها پرورش می یابند انجام داد و یک یا دو سال بعد این آزمایشات به محصولات زراعی را در این زمینه گسترش داد. یکی از پیامدهای فوری این بود که در سال ۱۸۴۲ او کودی را که با درمان فسفاتها با اسید سولفوریک تشکیل شده بود ، ثبت کرد و بنابراین اولین کسی بود که صنعت کودهای مصنوعی را ایجاد کرد.

طبقه بندی کود

کودها به چندین روش طبقه بندی می شوند. آنها طبق اینکه آیا یک ماده مغذی را واحد تهیه می کنند.

به عنوان مثال K ، P یا N) طبقه بندی می شوند ، در این صورت آنها به عنوان “کود مستقیم” طبقه بندی می شوند.

کودهای چند ماده مغذی (یا کودهای پیچیده) دو یا چند ماده مغذی را تأمین می کنند ، به عنوان مثال N و P. کودهای کودی نیز بعضاً بعنوان معدنی در مقابل آلی طبقه بندی می شوند. کودهای معدنی به جز اوره مواد حاوی کربن را حذف می کنند.

کودهای آلی معمولاً ماده (گیاهان بازیافتی) از گیاه یا حیوانات هستند. معدنی بعضا کودهای مصنوعی نامیده می شوند زیرا برای تولید آنها نیاز به درمانهای مختلف شیمیایی است.

کودهای مغذی تنها (“مستقیم”)

کود اصلی بر پایه نیتروژن آمونیاک یا محلول های آن است. نیترات آمونیوم (NH4NO3) نیز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. اوره یکی دیگر از منابع محبوب نیتروژن است و این مزیت را دارد که به ترتیب بر خلاف آمونیاک و نیترات آمونیوم ، جامد و غیر انفجاری است. چند درصد از بازار کودهای ازت (۴٪ در سال ۲۰۰۷) توسط نیترات آمونیوم کلسیم (Ca (NO3) 2 • NH4 • ۱۰H2O) تامین شده است.

کودهای اصلی فسفات مستقیم سوپر فسفات ها هستند. “سوپر فسفات تنها” (SSP) شامل ۱۴-۱۸٪ P2O5 ، دوباره به شکل Ca (H2PO4) 2 است ، اما همچنین فسفوگیپسوم (CaSO4 • ۲H2O). سوپر فسفات سه گانه (TSP) به طور معمول شامل ۴۴-۴۸ of از P2O5 و بدون گچ است. مخلوطی از سوپر فسفات منفرد و سوپر فسفات سه گانه ، سوپر فسفات مضاعف نام دارد. بیش از ۹۰٪ از کودهای فوق العاده فسفات معمولی محلول در آب است.

اصلی ترین کود مستقیم پتاسیم Muriate of Potash (MOP) است. Muriate of Potash از KCl 95-99٪ تشکیل شده است و معمولاً به عنوان کود ۰-۰-۶۰ یا ۰-۰-۶۲ در دسترس است.

کودهای ازت

کودهای ازت از آمونیاک NH3) ) توسط فرآیند هابر-بوش ساخته می شوند. در این فرایند پر انرژی ، گاز طبیعی CH4) ) معمولاً هیدروژن را تأمین می کند و ازت N2) ) از هوا حاصل می شود. این آمونیاک به عنوان مواد اولیه برای سایر کودهای ازت ، مانند نیترات آمونیوم بی آب NH4NO3) ) و اوره (NH2) استفاده می شود.

انبارهای نیترات سدیم NaNO3) نیترات شیلی) نیز در بیابان آتاکاما در شیلی یافت می شود و یکی از کودهای غنی ازت ازت اصلی (۱۸۳۰) بود که مورد استفاده قرار می گرفت. هنوز هم برای کود معدنکاری شده است. نیترات نیز از طریق فرآیند اوستوالد از آمونیاک تولید می شود.

کودهای فسفات

کودهای فسفات با استخراج از سنگ فسفات ، که شامل دو ماده معدنی اصلی فسفر ، فلورپاتیت Ca5 (PO4) 3F (CFA) و هیدروکسی آپاتیت Ca5 (PO4) 3OH است ، بدست می آید. این مواد معدنی با مخلوط شدن با اسیدهای سولفوریک (H2SO4) یا اسیدهای فسفریک (H3PO4) به نمک فسفات محلول در آب تبدیل می شوند. تولید زیاد اسید سولفوریک در درجه اول توسط این برنامه ایجاد می شود. در فرآیند نیتروفسفات یا فرآیند اوددا (اختراع شده در سال ۱۹۲۷) ، سنگ فسفات با حداکثر ۲۰٪ فسفر (P) با اسید نیتریک (HNO3) حل می شود تا مخلوطی از اسید فسفریک (H3PO4) و نیترات کلسیم (Ca) تولید شود. NO3) 2). این مخلوط را می توان با کود پتاسیم ترکیب کرد تا یک کود ترکیبی با سه ریز مغذی N ، P و K به شکل به راحتی حل شود.

کودهای پتاسیم

پتاس مخلوطی از مواد معدنی پتاسیم است که برای تهیه کودهای پتاسیم (نماد شیمیایی:K ) ستفاده می شود. پتاس در آب محلول است ، بنابراین تلاش اصلی برای تولید این ماده مغذی از سنگ معدن شامل مراحل تصفیه است. به عنوان مثال ، برای حذف کلرید سدیم NaCl)نمک معمولی) گاهی اوقات پتاسیم به عنوان K2O گفته می شود ، به عنوان راحتی برای کسانی که محتوای پتاسیم را توصیف می کنند. در واقع ، کودهای پتاسیم معمولاً کلرید پتاسیم ، سولفات پتاسیم ، کربنات پتاسیم یا نیترات پتاسیم هستند.

کودهای مرکب

کودهای ترکیبی که حاوی N ، P و K هستند ، غالباً با مخلوط کردن کودهای مستقیم تولید می شوند. در بعضی موارد ، واکنش های شیمیایی بین دو یا چند مؤلفه رخ می دهد. به عنوان مثال ، مونوآمونیوم و فسفاتهای دیمونیوم ، که گیاهان را با N و P تأمین می کنند ، با خنثی کردن اسید فسفریک (از سنگ فسفات) و آمونیاک تولید می شوند.

کودهای آلی

“کودهای آلی” می توانند آن کودهای با منشأ آلی – بیولوژیکی را توصیف کنند ، یعنی کودهای حاصل از مواد زنده یا موادی که قبلا زنده بوده اند. کودهای ارگانیک همچنین می توانند محصولاتی که بصورت تجاری و بسته بندی شده و مکرر بسته بندی می شوند را توصیف کنند و در تلاشند تا از انتظارات و محدودیت های تصویب شده توسط “کشاورزی ارگانیک” و “سیستم های مرتبط با محیط زیست” برای باغبانی و تولید محصولات گیاهی که بطور قابل توجهی محدود یا سختگیرانه از استفاده از کودهای مصنوعی جلوگیری می کنند، پیروی کنند. محصولات کودهای ارگانیک معمولاً حاوی برخی مواد آلی و همچنین مواد افزودنی قابل قبول مانند پودرهای مغذی مغذی ، پوسته های دریایی زمینی (خرچنگ ، ​​صدف و غیره) ، سایر محصولات آماده شده مانند وعده غذایی بذر یا جلبک هستند و کشت می شوند. میکروارگانیسم ها و مشتقات.

کودهای دارای منشأ آلی (اولین تعریف) شامل پسماند حیوانات ، ضایعات گیاهی از کشاورزی ، کمپوست و لجن فاضلاب تصفیه شده (بیوسولیدها) هستند. فراتر از کودهای شیمیایی ، منابع حیوانی می توانند شامل محصولاتی از ذبح حیوانات باشند – آرد خون ، وعده غذایی استخوان ، غذای پر ، پنهان ، سمور و شاخ همه اجزای معمولی هستند. به دلیل عواملی که از آلاینده های باقیمانده گرفته تا ادراک عمومی برخوردار هستند ، ممکن است مواد معدنی تولید شده در صنعت از جمله لجن فاضلاب ، اجزای قابل قبول در کشاورزی ارگانیک و باغداری نباشد. از طرف دیگر ، “کودهای ارگانیک” موجود در بازار ممکن است ارگانیکهای فرآوری شده را شامل و ترویج کند زیرا مواد دارای جذابیت مصرف کننده هستند. مهم نیست که از تعریف و ترکیب آن استفاده کنیم ، بیشتر این محصولات حاوی مواد مغذی کم غلیظی هستند و مواد مغذی به آسانی اندازه گیری نمی شوند. آنها می توانند مزایای خاک سازی را ارائه دهند و همچنین برای کسانی که “طبیعی تر” سعی در مزرعه و باغ دارند ، جذاب باشد.

از نظر حجم ، ذغال سنگ نارس پرکاربردترین ماده اصلاح شده خاک آلی است. این یک نوع زغال سنگ نابالغ است و خاک را با هوادهی و جذب آب بهبود می بخشد ، اما هیچ ارزش غذایی برای گیاهان ندارد. بنابراین کودی نیست که در ابتدای مقاله تعریف شده ، بلکه یک اصلاحیه است. کویر ، (حاصل از پوسته های نارگیل) ، پوست و خاک اره هنگامی که به خاک اضافه می شوند همه به طور مشابه (اما نه به طور یکسان) با ذغال سنگ نارس عمل می کنند و همچنین به دلیل محدود بودن مواد مغذی در نظر گرفته می شوند. برخی از مواد افزودنی ارگانیک می توانند تأثیر معکوس بر روی مواد مغذی داشته باشند – خاک آلی تازه می تواند با تجزیه مواد مغذی خاک مصرف کند ، و ممکن است pH خاک را کاهش دهد – اما این همان بافت سازهای آلی (و همچنین کمپوست و …) ممکن است با بهبود مواد غذایی موجودات را افزایش دهند. تبادل کاتیون ، یا از طریق افزایش رشد میکروارگانیسم ها که به نوبه خود ، افزایش برخی از مواد مغذی گیاهی را افزایش می دهد. کودهای آلی مانند کمپوستها و کودهای شیمیایی ممکن است بصورت محلی و بدون ورود به تولید صنعت توزیع شوند ، و این امر باعث می شود تا میزان واقعی مصرف آن واقعی شود.

 

 

1 پاسخ

تعقیب

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *