گوجه فرنگی

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی با نام علمی Solanum lycopersicum از گیاهان عالی گلدار، از راسته دو لپه ای ها  می باشد .

ارقام

گوجه فرنگی از نظر رشد گیاه کیفیت میوه،شکل میوه و مقاومت به امراض وآفات تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند.این گیاه را می توان از نظر رنگ به زرد، قرمز و نارنجی مشاهده می گردد.از نظر شکل گرد، بیضی، صاف، کنگره دار در اندازه های بزرگ و کوچک تقسیم می گردد.

پرورش در گلخانه

دما یکی از عوامل مهم در پرورش گوجه فرنگی می باشد.دمای بین ۱۸-۲۰ درجه سانتی گراد نتیجه مطلوبی خواهد داشت.

گوجه فرنگی احتیاج فراوانی به نور دارد در مناطقی که زمستان و پاییز نور کافی نباشد .باید به پوشش و محل آن دقت کافی را داشته باشیم.برای نشاهای جوان ساعات روشنایی نباید بیش از ۱۷ ساعت در

برای رشد و نمو خود و همچنین به خاطر محصول زیادی که تولید می کند نیاز فراوانی به آب دارد.کم آبی و نامرتب بودن در اواخر دوره رشد گیاه باعث به وجود آمدن بیماری های فیزیولوژی می شود.گوجه فرنگی گلخانه ای در طول دوره رشد ۶۵ لیتر آب مصرف می کند . بنابراین برای هر مترمربع سطخ زیر کشت حدود ۳۰۰ تا ۳۴۰ لیتر آب لازم است .

خاک برای پرورش گوجه فرنگی باید دارای تهویه مناسب، آب و مواد غذایی در خود ذخیره کند، عاری از آلودگی ها بوده و بتوان آن را بدون اینکه اثر سویی روی گیاه بگذارد ضد عفونی کرد.

کاشت گوجه فرنگی

در مناطق معتدل حدود پنجاه تا شصت روز قبل از کشت در محل اصلی بذر آن را در شاسی، گلخانه یا خزانه کاشته و در اوایل فروردین ماه پس از اینکه سرما برطرف شد نشاء آن را از خزانه درآورده و در زمین اصلی می کارند.کاشت در مناطق گرمسیر اواخر زمستان صورت می گیرد.

کاشت را به صورت طریقه پشته با جوی کم عمق که همان سیستم فارو میباشد انجام می گیرد.

کوددهی

زمین گوجه فرنگی باید از نظر مواد غذایی و مواد آلی غنی باشد. مقدار کود دامی که به زمین گوجه فرنگی داده می شود، به حاصلخیزی خاک، نوع زمین، محصول قبلی، میزان کود داده شده برای کشت قبلی، مواد آلی خاک، رطوبت خاک، فصل کشت، رقم گوجه فرنگی و شاید روش کاشت بستگی دارد. برای این منظور مقدار ۲۰ تا ۳۰ تن در هکتار کود دامی پوسیده مناسب است. کود دامی در هر موقع که به زمین داده می شود، باید حتماً با شخم به زیر خاک برده شود.

گوجه فرنگی به میزان کافی به کلسیم، پتاسیم و ازت نیاز دارد.عدم تامین این عناصر باعث ضعیف شدن بوته ها و کاهش کیفیت گوجه فرنگی خواهد شد.استفاده از کودهای شیمیایی کامل در افزایش عملکرد نقش بسزایی را دارد.میزان کود ازت و فسفر از پتاسیم باید بیشتر باشد. مقدار ۲۵۰-۳۰۰ کیلوگرم ازت می توان استفاده نمود.

 برای تولید شاخ و برگ به ازت که از طریق مواد آلی خاک و مواد شیمیایی ماننده اوره و نیترات کلسیم بدست می آورند. کود ازته مورد نیاز را به صورت چند نوبت به صورت سرک داده می شود.

 فسفر برای تولید گل،میوه و ریشه زایی نیاز دارد.و ۱۵۰-۲۰۰ کیلوگرم و در صورت نیاز ۱۰۰-۱۵۰ کیلوگرم پتاسیم را می توان استفاده نمود.و همچنین عنصر گوگرد تاثیر مناسبی بر گوجه فرنگی دارد.

ازجمله کودهایی که در شرکت سازه های یاد نگار (سینکو) تولید می شوند و می توان برای گوجه فرنگی  مورد استفاده قرار داد.می توان به، کود استات کلسیم ، کود کلسیم مایع، استات پتاسیم ، اوره فسفات کود مایع گوگرد و کود شیمیایی کامل NPK اشاره کرد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *